Své laboratoře na dva dny otevřely pro veřejnost vědecké skupiny Mikroskopie a mikroanalýzy, Mikroskopie pro biomedicínu, Mikroskopie a spektroskopie povrchů a Mikroskopie pro materiálové vědy, oddělení Elektronové mikroskopie, Ústavu přístrojové techniky AV ČR (UPT).

Program workshopu byl připraven pro zájemce z řad široké veřejnosti, pro studenty SŠ a VŠ a žáky II. stupně ZŠ.  

A jak vše probíhalo, než si účastníci sedli za opravdový mikroskop?

Po úvodním představení laboratoří elektronové mikroskopie, se návštěvníci rozdělili do malých skupinek cca 5 osob/laboratoř. 

Účastníci workshopu se pod vědeckým dozorem proměnili na 60 min ve vědce. Vybrali si vzorek ke zkoumání, který společně s odborným dozorem založili pro pozorování a pozorování mikroskopického světa mohlo začít. Sednout za mikroskop a být tak součástí vědeckého týmu měli možnost návštěvníci ve čtyřech termínech během dvou dnů. Tuto jedinečnou příležitost využilo 100 vědu chtivých nadšenců elektronové mikroskopie.

V průběhu hodiny si naši badatelé  vyzkoušeli práci s mikroskopem, jako třeba měření tloušťky vlasu, jak vypadá plíseň chleba,  nebo určovali složení již předem vloženého vzorku do mikroskopu. 

Workshopy proběhly v rámci Týdne vědy Akademie věd ČR ve dnech 9. a 10. 11.2023 a jejich realizace se uskutečnla za finančního přispění projektu Strategie AV21, program „Průlomové technologie budoucnosti“, jehož koordinátorem je prof. Josef Lazar, ředitel Ústavu přístrojové techniky AV ČR.