Sekce optiky Fyzikálního ústavu Akademie věd České republiky uspořádala první ročník studentské soutěže zaměřené na podporu vědeckých talentů z řad doktorandů. Cílem projektu je motivovat začínající vědce a vědkyně k rozvoji odborných i prezentačních dovedností, podpořit jejich kreativitu a schopnost propojit své nápady s aktuálními výzvami ve vědeckém výzkumu.
Soutěž byla dvoukolová. V prvním kole odborná porota posuzovala abstrakty přednášek zaslané studenty a studentkami z různých oborů fyziky. Pět nejlepších účastníků postoupilo do finále, které proběhlo na studentské konferenci pořádané Sekcí optiky v pondělí 25. listopadu. Finálová vystoupení hodnotila porota ve složení: Antonín Fejfar, Martin Nikl a Jiří Červenka. Role moderátora se ujal Alexandr Dejneka, vedoucí Sekce optiky.
„Podpora mladých vědců a vědkyň má zásadní význam pro budoucnost výzkumu. Soutěž potvrdila, že studenti a studentky z naší sekce mají nejen výjimečné odborné znalosti, ale také chuť posouvat hranice vědy a zkoumat nové přístupy. Těší mě, že jim můžeme pomoci rozvíjet jejich potenciál,“ uvedl Alexandr Dejneka.
Na finálové konferenci se představili Iryna Naiko ze Skupiny diagnostiky plazmatu a analýzy tenkých vrstev, Petra Elblová a Alicia Calé z Laboratoře biofyziky, Monika Spasovová z Laboratoře funkčních biorozhraní a Dario Cattozzo Mor z Laboratoře biofotoniky.
První místo získal Dario Cattozzo Mor s příspěvkem Chemical ligand for glass/Au adhesion helps improve plasmonic properties. Druhé místo obsadila Monika Spasovová s prezentací Towards elucidation of non-specific interactions on low-fouling surfaces. Třetí příčku získala Iryna Naiko s příspěvkem Plasma diagnostics and thin film analysis.První ročník studentské soutěže přinesl nejen hodnotné vědecké výsledky, ale také inspirativní setkání mladých talentů. Organizátoři z řad Sekce optiky se již nyní těší na další ročník, který má ambice navázat na úspěch letošního premiérového klání.