Načítám Akce
  • akce již proběhla.

5 března @ 16:30 - 14 června @ 18:00

Srdečně Vás zveme na výstavu, která představuje fascinující svět mikrosvěta.

Výstava s názvem „Tajemství květního vývoje pod drobnohledem“, bude slavnostně  otevřena dne 5. 3. 2024 od 16.30 v prostorách Galerie Vědy a umění Akademie věd ČR.

 

Soubor snímků vznikl na základě vědecké práce Evy Tihlaříkové, Viléma Neděly, vědců výzkumné skupiny Environmentální elektronové mikroskopie, Ústavu přístrojové techniky AV ČR, a Václava Bačovského, vědce Biofyzikálního ústavu AV ČR.

A co vás v galerii čeká? Jaké téma výstava představí?
Genetickou variabilitu a dědičnost genetické informace zajišťuje u rostlin tvorba květních orgánů. Květy, semena a plody používáme k obživě, v průmyslu či medicíně. Květy však mají z biologického hlediska jediný účel – reprodukci a zabezpečení přenosu získaných vlastností do další generace. Záměrem expozice je seznámit návštěvníky se stavbou květu a dalších částí rostlin a upozornit na odlišnosti samčího a samičího vývoje generativních (pohlavních) orgánů. Jednotlivé snímky, získané unikátním environmentálním rastrovacím elektronovým mikroskopem, z laboratoří Ústavu přístrojové techniky AV ČR, poodhalují detailní záběry květních orgánů v jejich nativním (přirozeném) stavu. Výstava odkrývá jemné a citlivé struktury skryté lidskému zraku uvnitř semeníku a dalších květních částí.

Realizace výstavy vznikla za podpory projektu Strategie AV21, program „Průlomové technologie budoucnosti“, jehož koordinátorem je prof. Josef Lazar, ředitel Ústavu přístrojové techniky AV ČR.

 

Výstava bude široké veřejnosti k dispozici ke shlédnutí od 5. 3. 2024 do 14. 6. 2024.

Místo: Galerie vědy a umění, Akademie věd ČR

Adresa: Národní ulice 2, Praha

 

Přijďte se nechat unést do tajemného mikrosvěta a objevte jeho krásu a důležitost!!

Těšíme se na Vaši návštěvu!

Podrobnosti

Zahájení:
5 března @ 16:30
Ukončení:
14 června @ 18:00

Místo konání

Galerie Vědy a umění Akademie věd ČR
Národní 3
Praha 1, 11000 Česká republika